ČMELÍK KURÍ - PRVÁ POMOC JE KREMELINA

Patrí medzi ektoparazity hydiny a vtákov všeobecne. Tieto roztoče sa živia KRVOU a útočia na odpočívajúce vtáky v noci. Po kŕmení sa schovávajú v puklinách a trhlinách ďalej od denného svetla, kde sa pária a kladú vajíčka. Za priaznivých podmienok môže byť ich životný cyklus dokončený do siedmich dní, takže populácia klieštikovcov môže rýchlo narastať, čo spôsobuje problémy v podobe anémie u ťažko postihnutých kŕdľov hydiny. Postihnuté kusy hydiny následkom útokov čmelíkov uhynúť.


KREMELINA JE RIEŠENIE !!!
Drápanie, škrabanie, strata peria hlavne na chrbte a hlave je len malým dôkazom toho, že vaše sliepočky bojujú s klieštikovcom. Ďalším náznakom, že čmelík zavítal aj do vášho kŕdľa môže byť predovšetkým pokles, niekedy aj úplné zastavenie, znášky vajec. Akonáhle si týchto príznakov u sliepok všimnete, nenechajte nič na náhodu a začnite rýchlo konať, čím skôr totiž boj s klieštikovcom začnete, tým je väčšia šanca, že v boji budete skórovať vy a nie parazit.

Kremelina je prírodná látka, ktorá sa dá votrieť do všetkých škár a štrbín celého kurníku. Aj u živých zvierat možno použiť kremelinu k ich priamemu ošetreniu. Odchyťte vaše sliepky postupne jednu po druhej a rukami do peria sliepok postupne votrite kremelinu. Môžete ju prípadne i zamiešať do popoliska, avšak pri tomto použití sa cez perie nemusí kremelina dostať až na kožu sliepky a jej účinky tak nebudú stopercentné.