Hakofyt B KVETY

25. decembra 2021 Od harm2204 Vypnuté

Zloženie: 

Hakofyt B sa (v porovnaní s Hakofytom Plus) vyznačuje najmä zvýšeným obsahom bóru, draslíka a fosforu.

Charakteristika a použitie: 

Hakofyt B je určený najmä na hnojenie všetkých kvitnúcich rastlín. Obsah fosforu, aminokyselín a stimulátorov rastu podporuje nasadzovanie, veľkosť a lepšiu vyfarbenosť kvetov.

Príprava a aplikácia Hakofytu

Úvod

Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov s Hakofytom odporúčame riadiť sa radami na tejto stránke.

Ideálny spôsob aplikácie Hakofytu je formou postreku na list. Iným spôsobom je aplikácia zálievkou, avšak vstrebávanie časti živín a účinných látok koreňovým systémom je oproti aplikácii postrekom na list obmedzené. Zálievku však uprednostníme v priestoroch s vysokou vlhkosťou a slabým vetraním (napr. v skleníku), hlavne u listov s jemnou štruktúrou (paradajky, uhorky…), aby sme predišli plesni.

Príprava postreku

Hakofyt je dodávaný formou koncentrátu, pred použitím je nutné ho nariediť.

Premiešanie koncentrátu

Koncentrát Hakofytu obsahuje malé množstvo prímesí, ktoré nie sú rozpustené ale rozptýlené v prípravku. Tie skladovaním „padnú“ na dno nádoby čím vznikne jemná usadenina, ktorá nie je závadou. Pred každým riedením je nutné koncentrát dobre premiešať, cieľom je dosiahnuť úplné rozptýlenie usadeniny v objeme koncentrátu. V prípade fliaš a menších nádob postačí pred riedením koncentrát dôkladne zatriasť a popreklápať hore dnom. Hakofyt vo väčších nádobách je nutné premiešať.

Riedenie

Dobre premiešaný koncentrát Hakofytu sa riedi vodou v pomere 1 deciliter Hakofytu na 10 litrov postreku (záhradné vedro), čo zodpovedá 1 kávovej lyžičke (5 ml) Hakofytu na 0,5 litra postreku (malá sprejovacia fľaša).

Vyššie koncentrácie postreku nie sú odporúčané – hrozí poškodenie rastliny, pričom dosiahnutie lepších účinkov nie je zaručené. Ak chcete rastlinám dodať viac živín, aplikujte opakovane (čítajte nižšie).

Po pridaní Hakofytu do vody v správnom pomere výsledný roztok jemne premiešajte.

Miešateľnosť Hakofytu

Hakofyt je možné kombinovať so všetkými štandardne používanými bežnými hnojivami a prípravkami na ochranu rastlín.

DAM390FungicídyHerbicídyInsekticídy
green-check-markgreen-check-markgreen-check-markgreen-check-mark

Aplikácia

Obdobie

Postrek Hakofytu je možné aplikovať počas celého vegetačného obdobia rastliny. V prípade aplikácie postrekom je jedinou podmienkou dostatočné veľká plocha zelených listov, cez ktoré prebieha vstrebávanie živín.

Množstvo
 • Postrek: Ideálny postrek vytvorí rovnomerný jemný film na listoch rastliny, pričom z listov podľa možnosti neodkvapkávajú prebytky postreku. Ten je možné docieliť použitím akýchkoľvek bežne dostupných postrekovačov.
 • Zálievka: použitím správne nariedeného Hakofytu ako zálievky dostane rastlina pri bežnom poliatí aj primeranú dávku výživy.
Počasie

Postrek: Rastlina potrebuje čas na vstrebanie postreku listami. Preto je nutné docieliť aby po dobu cca 3 hodín:

 • postrek nebol spláchnutý dažďom alebo zálievkou
 • rastlina nebola vystavená silnému slnku či horúčave – hrozí odparenie vody z povrchu listov, čím sa zvýši koncentrácia s možnosťou ich poškodenia, v lepšom prípade sa spomalí až zastaví vstrebávanie účinných látok listami

Postrek na otvrených plochách je v letnom období najlepšie aplikovať za polooblačného až oblačného počasia, alebo mimo ostrého poludňajšieho slnka.

Zálievka: Pri aplikovaní zálievkou nie je treba dodržiavať žiadne špeciálne pravidlá.

slnecno2dazd2pod-mrakom2
nie2nie2ano2
Frekvencia postreku

Rastlina potrebuje určitý čas na spracovenie živín vstrebaných listami, obvykle niekoľko dní, preto nemá význam aplikovať Hakofyt príliš často. Optimálna minimálna doba medzi opakovanými aplikáciami Hakofytu je 10 – 14 dní. Vo všeobecnosti platí, že čím rýchlejší je vývin rastliny, kvetov a plodov, tým rýchlejšie sú živiny dodané Hakofytom spracované, a teda tým kratšia je optimálna minimálna doba medzi postrekmi.

Princíp účinku hnojív Hakofyt

Presne vyvážený pomer živín

Účinok hnojív Hakofyt je založený na využití jedného z hlavných princípov výživy, ktorý je známy ako Liebigov zákon minima. Jeho podstatou je to, že aj napriek tomu, že rastlina môže mať väčšinu živín v prebytku, jej rast bude obmedzovaný tou zložkou, ktorá je pre ňu nedostatočná.

Cieľom vývoja hnojív Hakofyt bola preto snaha o zabezpečenie čo najkomplexnejšej výživy rastlín. Aj z tohto dôvodu hnojivá Hakofyt, okrem základných makroprvkov v optimálnych pomeroch – dusík, fosfor, draslík, síra a horčík, obsahujú komplex dôležitých mikroelementov – najmä železo, zinok, mangán, meď, bór a molybdén, ktoré sú nenahraditeľné pre zdravý a kvalitný život rastlín.

Liebigov zkon minima - vplyv ivn dodanch Hakofytom

Prídavné látky prírodného pôvodu zvyšujúce vitalitu rastlín

Účinok optimálnej kombinácie živín je navyše znásobený prítomnosťou humínových látok, esenciálnych aminokyselín, sacharidov a stimulátorov rastu, ktoré:

 • pomáhajú tvorbe koreňového systému, tkanív i plodiacich funkcií
 • uľahčujú príjem živín,
 • podporujú proces fotosyntézy,
 • zlepšujú metabolizmus rastlín

Zvýšená odolnosť nepriaznivým vplyvom prostredia = zníženie nákladov

Vitálne rastliny s dostatkom živín majú vynikajúce predpoklady zdravého vývinu, a to aj za nepriaznivých podmienok. Rastliny sa vyznačujú:

 • vyššou odolnosťou voči stresovým faktorom vyplývajúcim z nepriaznivých klimatických pomerov (chlad, resp. sucho)
 • posilnením ich imunitného systému a rezistencie voči chorobám

Využívanie hnojív Hakofyt má preukázaný repelentný účinok (napr. u kohútika na obilninách a vošiek na olejninách) a fungicídny účinok. A teda okrem zvýšenia výnosov i kvality úrody použitie Hakofytu zároveň vedie k zníženiu nákladov na rôzne doplnkové formy hnojenia a na prípravky na ochranu rastlín. Pestovateľské pokusy naznačujú, že práve za nepriaznivých podmienok je účinok Hakofytu na zvýšenie úrody najvýraznejší.


Vyššia kvalita plodín a šetrnosť k životnému prostrediu

Princíp fungovania hnojív Hakofyt spočíva v tom, že sa jeho zložky vzájomne dopĺňajú, čím sa synergicky podporuje ich účinok. Aj preto je účinnosť týchto hnojív zabezpečovaná nie kvantitou ich jednotlivých komponentov, ale ich unikátnym komplexným previazaním. Tým sa docieli:

 • optimalizácia ich využitia
 • zníženie rizika ich predávkovania
 • zabránenie kontaminácii pôdy prebytkom chemických látok, ktoré rastliny nedokážu spotrebovať.

Výsledkom je vyššia kvalita pestovaných plodín a zníženie ekologickej záťaže.

inok Hakofytu ako synergia jeho zloiek