Ako spoznať klieštikovce u sliepok
5. februára 2023Klieštikovci u sliepok sú pre každého chovateľa, ale aj pre samotné sliepky pohromou. Klieštikovec kurí čiže čmelík slepačí sa veľmi rýchlo množia a preto je potrebné zasiahnuť čo najskôr. Ako ale vôbec spoznať klieštikovce u sliepok?
Ako vyzerá klieštikovec kurí
Klieštikovec kurí čiže čmelík slepačí je drobný cudzopasný roztoč – slepačí parazit. Klieštikovec kurí však nenapadá iba sliepky, ale aj prepelice, kačice, husi, morky alebo holuby. Títo parazity sliepok sú voľným okom veľmi zle rozpoznateľní, pretože sa jedná o naozaj drobného roztoča. Klieštikovec kurí dosahuje veľkosť od 0,4 do 1,0mm. Sfarbenie munky u sliepok sa líši v závislosti od toho, koľko krvi už nasala. Nenakŕmení klieštikovci u sliepok majú väčšinou svetlo šedú farbu, nakŕmenie bývajú sfarbení do červeno hneda.
Kde sa klieštikovec kurí najčastejšie vyskytuje
Klieštikovec kurí je nočný tvor, ktorý sa živí krvou svojho hostiteľa. To znamená, že munky v noci vyliezajú zo svojich úkrytov, medzi ktoré patria rôzne škvíry a štrbiny v kuríne a útočia na hydinu, z ktorej sajú krv. Akonáhle sa klieštikovec kurí dostatočne nasýti, opäť sa schová do najrôznejších úkrytov, kde sa následne pária a kladie vajcia. Klieštikovci sa často zhlukujú k sebe do veľkých kolónií, a práve vtedy ich môžete ľahko rozpoznať voľným okom.
Príznaky výskytu klieštikovcov u sliepok
Výskyt čmelika u sliepok môžete pozorovať aj zo správania sliepok. Ak sa klieštikovci u sliepok premnožia, môžete sledovať zníženie znášky vajec alebo škvrny od krvi na vajciach. Klieštikovci u sliepok tiež spôsobujú hydine veľký nepokoj, podráždenie, oslabenie av najhoršom prípade môže dochádzať aj k úhynu. Ak klieštikovec kurí nemá dostatok hostiteľov, môže napadnúť aj psy, mačky alebo dokonca aj človeka.