Ovocie sliepkam chutí. Aké im pokojne dopriať, a ktoré im škodia? Pozrite sa

23. januára 2024 Od harm2204 Vypnuté

Spokojné sliepočky rovná sa krásne a chutné vajcia. Čím pestrejšiu stravu sliepkam doprajete, tým chutnejšia a zdravšia bude aj znáška. Nie je nutné sa obmedzovať len na zrno, ale veľkú radosť im urobíte aj ovocím. Ktoré im dopriať a na čo si dať radšej pozor?

Ovocie sliepkam veľmi chutí, je to pre nich príjemná zmena a zdroj cenných vitamínov a minerálnych látok. Pestrá strava sa potom premieta aj do kvality znášaných vajec. Čím lepšiu a pestrejšiu stravu sliepkam doprajete, tým bohatšia bude znáška a vitamíny a minerály sa premietnu aj do obsahu vajec. Aké ovocie sliepky milujú a na čo si dať pozor?

Pozor na maškrty

Sliepky sú veľkými maškrtníkmi. Keď im tak do výbehu pripravíte kadejakú dobrotu, ihneď sa do nej pustia. Existujú však potraviny, ktoré by mali zostať sliepočkám zakázané. Konzumáciou zakázaných potravín by sa mohli sliepky veľmi jednoducho otráviť. 

Pokiaľ vás napadlo dávať sliepkam zvyšky z kuchyne, brzdite. Korenie pre nich nie je nijako vhodné a sliepky nie sú bezodné popolnice. Aby ste sa mohli radovať zo zdravých vajec, je potrebné dbať aj na stravu, ktorú svojim sliepkam doprajete.

Jadrovníky jabĺk sú pre sliepky jedovaté

Na sladkých šťavnatých plodoch si operené krásky pochutnávajú rady. Je to pre nich spestrenie, často aj ochladenie v parných dňoch. Milujú jablká. Tie im môžete nakrájať a zmiešať s trochou ovsených vločiek a bieleho jogurtu. Znie to ako parádne raňajky a verte, že sliepočky sa vám za takú maškrtu bohato odmenia. Jediné, na čo si musíte dať pozor, sú jadrovníky. Tie vždy vykrojte. Jadierka sú pre sliepočky jedovaté. Do raňajkového jogurtu pokojne prihoďte pár čučoriedok alebo malín. Aj tie dodajú sliepočkám veľa minerálov, živín a vlákniny.

Skvelá zábava

Doprajte svojim slepačím dievčatám a vhoďte im do výbehu polovicu vodného melónu. Po prvé budú mať postarané o skvelú zábavu, po druhé jeho prostredníctvom získajú cenné látky a vodu.

Pozor na stonky a listy paradajok

Bez obáv môžete sliepočkám prilepšiť aj hroznovým vínom. Semienka nemusíte nijako preparovať, ich žalúdok si s nimi (na rozdiel napríklad od psov) poradí. Rovnako tak budú vďačné za kúsok ananásu. Okrem klasických sladkých jabĺčok im chutia aj rajčiny. Pozor však na listy a stonky paradajok, sú pre sliepky jedovaté.

Avokádo nikdy!

Pokiaľ by vás napadlo dopriať sliepočkám zdravé tuky v podobe avokáda, rýchlo na to zabudnite. Avokádo je pre nich toxické a hostina by mohla pre vaše operené zverenkyne dopadnúť až fatálne.